Dış Politika Konuşmaları Serisi / Foreıgn Polıcy Talks SerıesSÖYLEŞİLER / DEBATES

Research Seminar on Turkey as a Partner and Challenge for European Security- III

Okuma Süresi: < 1 dk.
image_print

Uluslararası İlişkiler Konseyi (UİK), Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES) ve Atina Panteion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IIR) ortaklığıyla hazırlanan ve Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) Center for Applied Turkey Studies (CATS) iş birliği ve desteğiyle devam eden proje çerçevesinde yapılan araştırma seminerlerinin üçüncüsü, 16 Haziran tarihinde kamuoyuna açık olarak gerçekleştirildi.

Panorama ile ortaklaşa düzenlenen Dış Politika Konuşmaları Serisidesteğiyle çevrim içi yapılan seminerin moderatörlüğünü Kadir Has Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinem Açıkmeşe üstlenirken, toplantıda proje kapsamında hazırlanan iki politikanın notunun araştırma sonuçları kamuoyuna sunuldu. İlk olarak Prof. Dr. Erol Kaymak (Doğu Akdeniz Üniversitesi) ve Zenonas Tziarras (PRIO Cyprus), Türkiye-AB ilişkilerinde değişen dinamiklerin Kıbrıs sorunu üzerinde yaratabileceği etkileri ve güven inşasına sunabileceği katkıları tartıştıkları ‘‘Revisiting the Cyprus Conundrum in Turkey-EU Relations’’ başlıklı çalışmalarının sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantıda ayrıca Prof. Dr. Mitat Çelikpala (Kadir Has Üniversitesi), Dr. Constantinos Filis (IIR) ile ortaklaşa hazırladıkları Türkiye’nin AB enerji güvenliği bağlamında verebileceği katkıları ve yaratabileceği olumlu/olumsuz etkileri tartıştıkları ‘‘Turkey as a European Energy Partner or Challenge for European Security’’ başlıklı politika notunun çıktılarını katılımcılarla paylaştı.

Seminer katılımcıların sunulan politika notları üzerine yorumları, soru-cevap kısmı ve Türk-Yunan ilişkilerinin genel hatlarının konuşulduğu tartışma bölüme ile tamamlandı.  

Watch Video:

İlgili Yazılar / Related Papers

Russia, Turkey and the EU: An Uneasy Triangle

Düzensiz Göçmenler, Yerleşikler ve Güvencesizlik - Kenan Şahin

11 Eylül Sonrası Uluslararası Düzen: 20 Yılın Muhasebesi

Annotated Bibliography for Hybrid Security in the European Union - Sezen Kaya (ed.)

İlginizi çekebilir...
Research Seminar on Turkey as a Partner and Challenge for European Security