Cumhuriyetin 100 Yılı / 100 Years of the RepublicRUSYA / RUSSIASÖYLEŞİLER / DEBATESUKRAYNA KRİZİ- CRISIS IN UKRAINE

Rusya Ukrayna Savaşı: Bölgesel ve Küresel Yansımalar

Mustafa Aydın, Mitat Çelikpala, Serhat Güvenç, Soli Özel ve Sinem Akgül-Açıkmeşe

Okuma Süresi: 3 dk.
image_print
Prof. Dr. Mustafa Aydın
Prof. Dr. Mitat Çelikpala
Prof. Dr. Serhat Güvenç
Soli Özel
Prof. Dr. Sinem Akgül-Açıkmeşe

Panorama ile Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü iş birliğinde Prof. Dr. Sinem Akgül-Açıkmeşe moderatörlüğünde bir araya gelen Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Serhat Güvenç ve Soli Özel, Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirdiler.

“Rusya Ukrayna Savaşı: Bölgesel ve Küresel Yansımalar” başlıklı Panorama Söyleşisi’nin video kaydını izlemek için:

_______________________________________________________________________________________________

Prof. Dr. Mustafa Aydın, Uluslararası İlişkiler Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim üyesidir. Halen Euro-Mediterranean University (Slovenya) Senato Üyeliği ve World Council for Middle Eastern Studies Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdüren Prof Aydın, European Academy of Sciences and Art, European Leadership Network, Global Relations Forum, Turkish Atlantic Council, International Political Science Association ve International Studies Association üyesidir. Bugüne kadar yurt içi ve dışında çok sayıda üniversite ve araştırma merkezinde çalışmalar yürütmüş olan Aydın’ın Türk dış ve güvenlik politikaları, uluslararası güvenlik, uluslararası ilişkiler teorileri ile Karadeniz, Kafkaslar ve Orta Asya bölgeleri jeopolitik ve güvenliği üzerine yayınlanmış çok sayıda çalışması bulunmaktadır.

Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Dr. Çelikpala’nın çalışma alanları arasında eski Sovyet coğrafyası ve Kafkasya, diyaspora çalışmaları, Karadeniz Bölgesi ve güvenliği, Türk-Rus ilişkileri, enerji güvenliği, kritik altyapı güvenliği ve terörizmle mücadele gibi konular yer almaktadır. Çelikpala’nın yukarıda belirtilen konularda akademik dergiler ve güncel medyada yayınlanmış makale ve değerlendirmeleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Serhat Güvenç , Lisans ve yüksek lisans eğitimi Marmara Üniversitesi’nde, doktorasını ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Daha önce Koç, Chicago, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitelerinde ders veren Güven. 2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Türk-Yunan ilişkileri, Türk-AB ilişkileri ve Güvenlik Çalışmaları konularında yurt içinde ve dışında yayınlanmış çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.

Soli Özel , Bennington College Ekonomi Bölümü’nden lisans, Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisansüstü derecesi bulunan Soli Özel, uzun yıllar farklı medya kuruluşlarında köşe yazarlığı ve yöneticilik yaptı. Ulusal ve uluslararası pek çok araştırma merkezinde araştırmalarda bulunan ve uluslararası alanda çok sayıda çalışması yayınlanan Özel, Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak başladığı akademik çalışmalarını Eylül 2010’dan beri Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü bünyesinde sürdürmektedir.

Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe , Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde 2011’den bu yana öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisans derecelerini Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları-Uluslararası İlişkiler programından ve Jean Monnet bursiyeri olarak London School of Economics’ten Avrupa Çalışmaları alanında aldı. TÜBA bursiyeri olarak Ankara Üniversitesi’nin Avrupa Birliği-Uluslararası İlişkiler programından doktora derecesine hak kazandı (2008). London School of Economics’te misafir doktora öğrencisi, University of California-San Diego’da ve Stellenbosch Üniversitesi’nde misafir araştırmacı, Harvard Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi (2017) olarak bulundu. Prof. Dr. Açıkmeşe, International Studies Association’ın (ISA) Yönetim Konseyi üyesi (2018-2020), UİK Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri, European Review of International Studies dergisinin alan editörüdür. AB’nin Erasmus+, Marie Curie ve Jean Monnet programları kapsamında araştırma projeleri yürüten ve uluslararası-ulusal bilimsel dergiler ile kitaplarda makaleleri yayınlanan Prof. Açıkmeşe’nin akademik ilgi alanları arasında Güvenlik Çalışmaları, Avrupa bütünleşmesi ve güvenliği ile AB-Türkiye ilişkileri bulunmaktadır. Prof. Açıkmeşe, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü bünyesinde, “Avrupa Birliği’nde Hibrit Tehditler” konusunda Avrupa Komisyonu Jean Monnet Kürsüsü projesini yürütmektedir.

İlgili Yazılar / Related Papers

Dismissal, Dissuasion and Deterrence: Optimizing Responses to Putin’s Brinksmanship - Pavel K. Baev

The Black Sea Region Endures Beyond the Theater of War - Pavel K. Baev

The Uncontested Throne: Putin's 2024 Win and the Muted Voices of Discontent - Muhammet Koçak

Peace-making for Ukraine: The Swiss Track, the Chinese Pretence, and the Antalya Diplomacy Forum - Pavel K. Baev

İlginizi çekebilir...
Küresel ve Bölgesel İlişkilerde Avrasya Jeopolitiği ve Rusya – Orhan Karaoğlu